emorze.pl
www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl

Dziś jest

Dziwnów - www.emorze.pl Dziwnów - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl

Jastrzębia Góra - atrakcje, zabytki i wycieczki:


Zabytki w Jastrzębiej Górze

Pierwsze wzmianki o Jastrzębiej Górze datowane są na 1848r. Miejscowa ludność kaszubska nazywała swoją miejscowość "Pólicą". Jednak dopiero od 1920r. funkcjonuje dzisiejsza nazwa i pochodzi od niemieckiego słowa "Habichtsberg" co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Jastrzębia Góra.

Pierwsze domy w Jastrzębiej Górze zostały wybudowane w latach 1920 - 1922.

Są to 2 piękne, drewniane wille, które można zobaczyć przy ulicy Królewskiej - jedna obok drugiej. Jako pierwsza pojawiła się willa wybudowana przez Szymańskiego, zwana "Kaszubką", a obok niej stoi dom zbudowany przez Kazimierza Pawłowicza.

3 willę, przy ulicy Kaszubskiej wybudował Niemiec. Obecnie willa jest własnością księży Jezuitów, którzy w jej wnętrzu wybudowali kapliczkę p.w. Św. Andrzeja Boboli. Do dziś kaplica służyła wiernym jako miejsce do odprawiania modlitw.

W 1938 roku został wybudowany przez inż. Osmołowskiego wyciąg plażowy "Światowid'. Dzięki niemu wczasowicze mogli zjeżdżać i wjeżdżać z wysokiego klifu. Niestety ta cenna atrakcja turystyczna miasta w 1981r. została zburzona przez szalejący na Bałtyku sztorm. Obecnie z miejsca gdzie stał wyciąg można podziwiać piękną panoramę na morze.

Wycieczki po okolicy

    Rozewie – miejscowość i przylądek, stanowiący jedną z trzech części Jastrzębiej Góry. Przylądek Rozewie – to najdalej wysunięty na północ skrawek Polski.

    Są tu aż dwie latarnie morskie. Pierwszą zbudowano w 1875 r., pracowała tylko do 1910 r., natomiast
młodsza, z 1921 r., działa do dziś. Zostały one wybudowane aby można było rozpoznać czy to jest

     Rozewie, czy położony 50 km na zachód Czołpin. Z biegiem lat udoskonalano latarnię, poprzez
zainstalowanie elektryczności a w 1978 r. Latarnia urosła o 8 metrów, ponieważ zaczęły zasłaniać ją zbyt
wysokie drzewa. W czasie obecnym latarnia liczy sobie 33m wysokości i błyszczy białym pulsującym
światłem co 3 sekundy, na odległość 23 mil morskich (co daje 43 km).
    Wewnątrz znajduje się Muzeum Latarnictwa które warto zobaczyć. Ukazuje się tam nam historia latarni
morskich i znaków nawigacyjnych. Latarnia to doskonały punkt widokowy na morze oraz na najbliższą
okolicę. Tuż obok latarni można zobaczyć obelisk „Gwiazda Północy” - jest to symbol najbardziej
wysuniętego na północ punktu linii brzegowej Polski. Największy wkład w realizację tego przedsięwzięcia
włożyło Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej góry.

Loty widokowe

Loty widokowe z lądowiska w Tupadłach, po okolicach Jastrzębiej Góry i
Władysławowa, są doskonałą rozrywką dla osób o silnych i stalowych nerwach.

Nadmorski Park Krajobrazowy

     Nadmorski Park Krajobrazowy - 5 stycznia 1978 roku został utworzony jeden z pierwszych Parków Krajobrazowych w Polsce. Park obejmuje ochroną północną cześć Pobrzeża Kaszubskiego, Mierzeje Helską, wschodnią część Wybrzeża Słowińskiego i fragmenty Zatoki Puckiej.
    Celem utworzenia parku jest ochrona i popularyzacja naturalnych walorów środowiska przyrodniczego, wartości historycznych i kulturowych. Występują tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku - klifowe (z malowniczymi wąwozami), wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. Na terenie NPK i jego otuliny utworzono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 1 stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, 2 obszary specjalnej ochrony ptaków.

Jazda Konna

Na jazdę konną można wybrać się do ośrodka "VIS" - ul. Królewska 5 i ul. Rozewska 80 (za Rozewiem, jadąc z Jastrzębiej Góry).

Ścieżka Rowerowa

Z Jastrzębiej Góry prowadzi ścieżka rowerowa do Karwi (7 km) oraz do Mechowa, gdzie znajduje się słynna polodowcowa grota.

Lisi Jar

Spacer po nadbrzeżnym lesie w stronę LISIEGO JARU (Na zachód od latarni morskiej w Rozewiu ciągnie się począwszy od drogi biegnącej do Jastrzębiej Góry aż do plaży, głęboka dolina o cechach parowu. Długość jaru wynosi 350 m, a co rok następny kawałek zabiera morze) oraz Karwii i Władysławowa.

Czarna Wda

Na południowy zachód od Jastrzębiej Góry znajduje się rzeka Czarna Wda udostępniana do wędkowania od mostu na drodze Krokowa - Starzyno do ujścia do morza. (W górnym biegu pstrąg, w dolnym - lin, okoń, szczupak i węgorz).




Hotele w Jastrzębiej Górze
Pensjonaty i wille w Jastrzębiej Górze
Kwatery w Jastrzębiej Górze
Campingi w Jastrzębiej Górze
zobacz także:
Restauracje/puby w Jastrzębiej Górze






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę na całym polskim wybrzeżu - od Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg, aż po Krynicę!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.