emorze.pl
www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl

Dziś jest

Dziwnów - www.emorze.pl Dziwnów - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl

Planujesz wyjazd do Gdańska? Mają przyjechać do Ciebie znajomi, bądź krewni? Nie wiesz, co im pokazać? Jak zaplanować pobyt?

Proponujemy krótki program zwiedzania miasta, w trakcie którego poznasz zabytki Gdańska, zabawisz się w nocnych klubach, zasmakujesz choroby morskiej, poleżysz na plaży, obejrzysz spektakl lub wysłuchasz koncertu. Jeśli zdecydujesz się przyjechać do Gdańska w sezonie musisz odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg: Zobacz nasze propozycje hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych, czy campingów.

Jeśli wiesz już gdzie nocujesz, pozostaje problem dojazdu. Gdańsk jest miejscem, do którego bez trudu dotrzesz z każdego większego miasta Polski. Możesz wybrać własny środek transportu, autokar lub pociąg. W tym ostatnim przypadku będzie potrzebny rozkład jazdy pociągów. Jeżeli przyjeżdżasz własnym samochodem, lepiej wcześniej zapoznać się z lokalizacją parkingów usytuowanych w okolicy Starego Miasta.


1000 letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Rozpoczynając zwiedzanie musisz wiedzieć, że Gdańsk jest miastem hanzeatyckim. Większość zabytków skupionych jest na ul. Długiej, równoległych do niej uliczkach oraz Długim Pobrzeżu. Najlepiej więc będzie, jeśli rozpoczniesz zwiedzanie od Bramy Wyżynnej i dalej pójdziesz szlakiem Drogi Królewskiej. Za Bramą Wyżynną znajduje się Katownia w której mieści się Muzeum Bursztynu.

Zaraz za Katownią znajduje się Złota Brama i obok niej Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej katownią mieści się jeden z największych parkingów, Targ Węglowy, który w okresie wakacyjnym jest wykorzystywany jako miejsce takich imprez jak Feta i Jarmark Dominikański.

Gdy przejdziesz przez Złotą Bramę i skręcisz w lewo będziesz musiał ulec pokusie odwiedzenia Kabaretu EWAN (najlepiej zrobić to wieczorem). Mówi się, że Paryż ma swój kabaret Moulin Rouge, a Gdańsk ma swój kabaret Ewan. Warto to sprawdzić!

Ulica Długa to główny trakt w Gdańsku. Podążając ulicą zachwycisz się urokiem odrestaurowanych kamieniczek z XVI-XVII w. Jedną z nich jest Dom Uphagena - Oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska. Nad średniowieczną zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta (warto wejść do środka i zobaczyć przepięknie odrestaurowane wnętrza).

Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się kamienica, w której mieści się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami, książkami i pamiątkami. Tu możesz także zamówić usługę przewodnicką. Idąc dalej na poszerzonym odcinku ul. Długiej - Długim Targu, znajduje się symbol Gdańska - Fontanna Neptuna. Za fontanną piękny Dwór Artusa i nieopodal Złota Kamieniczka, a także Nowy Dom Ławy z wyglądającą do turystów panienką z okienka. Spróbuj odnaleźć miejsce na Długim Targu, z którego zobaczyć można równocześnie trzy posągi Neptuna.

Kolejnymi atrakcjami wartymi obejrzenia są Zielona Brama (na pewno już ją widzisz na końcu Długiego Targu), urocze Długie Pobrzeże, przeciwległa Wyspa Spichrzów (niestety wciąż w gruzach) oraz siedziba Muzeum Morskiego i Ołowianka, gdzie latem odbywają się koncerty Filharmonii Bałtyckiej.

Kontynuując zwiedzanie wzdłuż Motławy miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Tu możesz wrócić, gdy zapragniesz popłynąć statkiem do Sopotu, Gdyni, czy na Hel. Przy Długim Pobrzeżu usytuowany jest również Żuraw i Brama Mariacka, przez którą przechodząc trafimy na uliczkę Mariacką, uważaną za jedną z najładniejszych w Europie, prowadzącą do największego w Polsce Kościoła Mariackiego. Będąc w tej okolicy nie można pominąć wizyty w Muzeum Archeologicznym, największej placówce archeologicznej północnej Polski, ze zbiorem 27 tys. eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych i przyrodniczych. Muzeum oferuje również możliwość podziwiania panoramy Gdańska z wieży widokowej.

Jeśli masz ochotę skosztować starogdańskiej kuchni to niedaleko znajduje się bardzo elegancka restauracja "Pod Łososiem", a na potrawę z ryb warto udać się do najelegantszej gdańskiej restauracji rybnej Tawerny. Na Ulicy Piwnej warto zaś polecić Bistro Kos w przystępnych cenach naprawdę duże porcje.

Do zwiedzenia zostało jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, do których niewątpliwie należy Ratusz Staromiejski, w podziemiach którego znajduje się Jadłodajnia z Wyszynkiem, a jeszcze w niższej kondygnacji piwnic przyjemny lokal - Irish Pub.

Warto również podejść do pomnika Trzech Krzyży, symbolizującego poległych w grudniu 1970 stoczniowców. Na terenie Stoczni Gdańskiej zawiązany został także słynny związek SOLIDARNOŚĆ.
 
Wszystkich zainteresowanych zabytkami gdańska zachęcamy do wizyty w Muzeum Narodowym, w miarę możliwości czasowych udać się również należy w okolice Twierdzy Wisłoujście oraz Westerplatte - miejsca rozpoczęcia II Wojny Światowej. Do dwóch ostatnich miejsc raczej trudno będzie dotrzeć pieszo. Możesz skorzystać z komunikacji miejskiej.

Warto wygospodarować także kilka godzin na zwiedzenie jednej z dzielnic Gdańska - Oliwy. Należy tutaj zobaczyć Katedrę Oliwską, w której w sezonie odbywają się koncerty organowe na słynnych barokowych organach. Polecamy spacer po uroczym Parku Oliwskim z palmiarnią, i altaną. Zachęcamy również do odwiedzenia Pałacu Opatów i Muzeum Etnograficznego. Będąc w tej okolicy można wybrać się także do słynnego, największego w Polsce oliwskiego ZOO.

Po przejściu tylu kilometrów, po wyczerpującym zwiedzaniu, kiedy oczy nacieszyły się już widokiem tylu bezcennych zabytków warto odpocząć nad morzem, a nawet, jeśli czas na to pozwala wybrać się na całodzienne plażowanie. Nic tak nie odpręża jak bałtycki piasek pod stopami, zachód słońca i szum fal.


Hotele w Gdańsku
Pensjonaty i wille w Gdańsku


Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę na całym polskim wybrzeżu - od Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg, aż po Krynicę!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.