Kołobrzeg to 50-tysięczne, miasto - uzdrowisko, leżące przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku, to morski port handlowy, rybacki, pasażerski i wojenny. Ale od dawien dawna Kołobrzeg przyciąga tysiące turystów urokiem plaż, specyficznym mikroklimatem i atrakcjami wakacyjnego kurortu. Trafiają wiec tu i starzy i młodzi. Starzy aby leczyć jodem spracowane ciała, a młodzi by w dzień leżeć plackiem na piaszczystych plażach a nocą do białego rana używać do woli. Ale gdzie granica czy ktoś stary czy młody to już zależy od właściwej osoby. :).
Historia. Kołobrzeg to jedne z najstarszych Polskich miast. Osada znana była już w VIII w., choć ówczesna lokalizacja grodu nie miała nic wspólnego z dzisiejszymi granicami miasta. Pierwotny Kołobrzeg znajdował się wyżej rzeki Parsęty, około czterech kilometrów od brzegu Bałtyku, w miejscu tym obecnie znajduje się wieś Budzistowo. Tam też znajduje się najstarszy zabytek, Kościół św. Jana. Wymieniany jest w źródłach pisanych już w 1222 roku.
Ranga grodu wzrosła znacznie, kiedy to w 1000 roku Bolesław Chrobry i cesarz Niemiec Otton III, na zjeździe w Gnieźnie, ustanowili w Kołobrzegu biskupstwo. W 1255 roku wydano dokument o nowej lokalizacji miasta, w granicach zbliżonych do obecnego śródmieścia. Miasto czerpało zyski głównie z warzelni soli. W XV wieku stało się członkiem Hanzy, potężnej organizacji miast portowych położonych nad Bałtykiem.
Na początku XIX wieku zaczęto dostrzegać walory uzdrowiskowe Kołobrzegu. Jednak dopiero pod koniec drugiej połowy tegoż wieku powstały pierwsze obiekty uzdrowiskowe na wzór dzisiejszych. Przełomowym momentem w dziejach miasta była decyzja z 1872 roku o likwidacji twierdzy wojskowej. Kołobrzeg w krótkim czasie z miejscowości o charakterze twierdzy wojskowej, stał się uzdrowiskiem. W czasie II wojny światowej, Kołobrzeg został ogłoszony twierdzą dla wycofujących się z Pomorza Niemców. W czasie zdobywania miasta między 4 a 18 marca, Kołobrzeg został zniszczony w 90 %. Do dziś prowadzone są prace przywracające miastu jego świetność.
Kołobrzeg ma swoją dumną i ciekawą historię, ale dziś jest głównie prawdziwy kurort z wieloma atrakcjami kuszącymi turystów. Z portu można popłynąć w rejs w morza i repliką łodzi wikingów albo statkiem Krzysztofa Kolumba. Obok szerokiej piaszczystej plaży przebiega promenada nadmorska z wieloma kafejkami, smażalniami. Mnogość atrakcji nie oszczędza turysty i jego portfela.
Uzdrowisko. Mikroklimat, źródła solankowe, borowina, plaża ze złotym piaskiem, duże nasłonecznienie, aerozol unoszący się w pobliżu nadmorskiego brzegu, wszystko to zadecydowało, iż Kołobrzeg zdobył uznanie najznakomitszego uzdrowiska nad Bałtykiem. Uzdrowisko Kołobrzeg leczy: schorzenia dróg oddechowych, krążenia i narządów ruchu, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (głównie cukrzycy), a u dzieci schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową, zaburzenia endokrynologiczne (otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy) oraz alergiczne schorzenia skóry.
Przez cały rok do Kołobrzegu ciągną tłumy, ale tak na prawdę to rozkwita latem. Ale uwaga nie jest to miejsce dla tych którzy by chcieli odpocząć w ciszy i spokoju. Aaa i nie zapomnijcie zabrać paszport, co by odwiedzić pobliski Bornholm - ponieważ Kołobrzeg ma stałe połączenie z tą duńską wyspą.
Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy? Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!